W Dialog Centrum Terapii doskonale wiemy, że wybór psychologa dziecięcego to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Kiedy jednak warto wybrać się do psychologa dziecięcego? Z jakimi problemami pomaga się zmierzyć ten specjalista? Czy rzeczywiście Twoje dziecko wymaga takiej konsultacji? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania oraz wskazać na co zwracać uwagę przy dokonywaniu wyboru psychologa dziecięcego. Zacznijmy więc od podstaw.
Kiedy udać się do psychologa dziecięcego?
W tym przypadku odpowiedź jest identyczna jak w przypadku dorosłych. Dzieci, podobnie jak i my miewają problemy, z którymi sami nie są sobie w stanie poradzić. Coraz częściej najmłodsi sami inicjują rozmowy na temat takich trudności z rodzicami. W innych sytuacjach niepokój opiekuna wzbudzają zachowania, które sam u nich zaobserwował. Kiedy zatem udać się do psychologa dziecięcego? Warto to zrobić wówczas, gdy rozwój intelektualny, emocjonalny czy społeczny dziecka zaczyna Cię niepokoić. Zachowania najmłodszych, które powinny dawać do myślenia to miedzy innymi: kłopoty z radzeniem sobie z emocjami, złość, agresja, zamknięcie w sobie, trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, problemy z koncentracją i nauką. Bardzo często bodźcem do wizyty u psychologa dziecięcego są traumatyczne dla dziecka przeżycia, takie jak: śmierć kogoś bliskiego, zmiana szkoły, rozwód rodziców, itp. Rozmowa z psychologiem dziecięcym może pomóc w lepszym zrozumieniu sytuacji, w jakiej znajduje się dziecko oraz emocji, z którymi nie jest w stanie sobie poradzić. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie dziecka do takiej wizyty. Psycholog dziecięcy już od dawna nie jest tematem tabu, mimo tego wielu rodziców nie może sobie poradzić z tym, że ich dziecko potrzebuje takiego wsparcia. Warto więc wyjaśnić najmłodszym do kogo się udają. Rozmowa, w której będą uczestniczyć będzie bowiem bardzo przyjemna i na pewno pojawią się w niej różnorodne zabawy. Wizyta u psychologa dziecięcego ma być miło spędzonym czasem, a rolą specjalisty jest stworzenie takiej atmosfery, w której najmłodsi będą się czuć bezpiecznie i komfortowo.
Zobacz, co na ten temat ma do powiedzenia nasz specjalista
Magdalena Pilecka, psycholog, psychoterapeuta rodzinny i dziecięcy z Dialog Centrum Terapii Rodzin wyjaśnia, dlaczego nie należy ignorować lęków dzieci, tylko je spokojnie urealniać i wyjaśniać. Przeczytaj artykuł
Dialog Centrum Terapii Rodzin w Rzeszowie wyjaśnia: jak wygląda wizyta u psychologa dziecięcego?
Najczęściej pierwszą wizytę u psychologa dziecięcego odbywają sami rodzice. Zadaniem specjalisty jest przeprowadzenie w trakcie jej trwania szerokiego wywiadu, który pozwoli wyciągnąć wnioski na temat stanu rozwoju dziecka, jego sytuacji zdrowotnej, rodzinnej. Niemniej ważne jest poznanie kontekstu społecznego, zwłaszcza w odniesieniu do funkcjonowania dziecka w grupie rówieśniczej i wśród rodzeństwa. Dopiero po takim spotkaniu wstępnym psycholog spotyka się z samym dzieckiem (rodzice mogą oczywiście mu towarzyszyć, wszystko zależy od wieku małego pacjenta). Taka wizyta w praktyce rozpoczyna się od wzajemnego zapoznania i przeprowadzenia serii z pozoru tylko niewiele znaczących zabaw. Celem jest poznanie najmłodszych poprzez rozrywkę i stworzenie jak najbardziej przyjaznej atmosfery.
Jakie są zadania psychologa dziecięcego?
Zadaniem psychologa dziecięcego jest obserwacja sposobów, w jakie dziecko wchodzi i rozwija relacje, w jaki sposób reaguje na nowości. Już te pierwsze chwile pozwalają wyprowadzić wnioski dotyczące prowadzenia obserwacji w innych kontekstach, np.: możliwości poznawczych, rozwojowych czy społecznych. Postępowanie diagnostyczne zawsze kończy się spotkaniem z rodzicami i omówieniem wyników prowadzonych działań oraz wniosków. Na tym etapie psycholog dziecięcy powinien przekazać tzw. „dobre praktyki”, których stosowanie w codziennym życiu ułatwi dalszą pracę i rozwój dziecka. To również czas na określenie dalszego planu działania, jeśli sytuacja wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych form terapii. Psychoterapia powinna być zawsze dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka a prowadzić ją można już od okresu przedszkolnego (w szczególnych przypadkach nawet wcześniej). Systematyczne spotkania z dzieckiem mogą okazać się dla niego prawdziwym wsparciem i odskocznią od codziennych trudności.
Dialog Centrum Terapii Rodzin w Rzeszowie podkreśla: warto odkrywać talenty dziecka
Obserwowanie rozwoju najmłodszych to naprawdę fascynujące zajęcie. To, jak szybko dzieci uczą się otaczającego je świata wielu rodziców napawa dumą. I słusznie. Od pierwszych chwil życia najmłodsi dokonują wielu odkryć i rozwijają się w ogromnym tempie. Warto jednak być świadomym obserwatorem i zwracać uwagę nie tylko na problemy, z jakimi boryka się dziecko ale i na te kwestie, które sprawiają mu niezwykłą radość. W dzieciach drzemie bowiem wiele talentów. Właśnie te zdolności powinny być zauważone przez rodziców i odpowiednio rozwijane. Udział w zajęciach dodatkowych, zachęcanie do aktywności w różnych zawodach i konkursach – wszystkie te elementy uczą dzieci rozwijania swoich talentów oraz dążenia do celu. Oczywiście mowa tu o kształtowaniu zdrowych relacji, bez sztucznego realizowania marzeń czy ambicji rodziców. Dostrzeżenie indywidualnych predyspozycji dziecka i wsparcie w ich rozwoju to prawdziwa sztuka.
Dodatkowa porcja wiedzy od naszych specjalistów
Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób odkryć talent w dziecku zachęcamy do lektury kolejnego artykułu, opracowanego na podstawie rozmowy z Magdaleną Pilecką z Dialog Centrum Terapii Rodzin w Rzeszowie. Przejdź do artykułu
Warto jednak pamiętać o tym, że wybierając dodatkowe zajęcia należy przede wszystkim koncentrować uwagę na tym, by dobierać je w trosce o dziecko, mając na uwadze jego dobro. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule PolskaTimes, gdzie po raz kolejny wypowiedziała się nasza psycholog, psychoterapeuta rodzinny i dziecięcy – Magdalena Pilecka. Przeczytaj wywiad
Na podsumowanie: dlaczego warto skorzystać ze wsparcia jakie oferuje Dialog Centrum Terapii Rodzin w Rzeszowie? Odpowiedź jest prosta: zawsze stawiamy Twoje potrzeby na pierwszym miejscu, opinie naszych specjalistów są cenione w środowisku psychologów i psychoterapeutów oraz nieustannie stawiamy na rozwój. Jesteśmy zawsze gotowi do niesienia pomocy a nasi specjaliści chętnie udzielają wsparcia wszędzie tam, gdzie ich głos jest słyszany na szeroką skalę. Jeśli nadal masz wątpliwości czy Dialog Centrum Terapii Rodzin to miejsce, które może pomóc właśnie Tobie, nie czekaj i zrób pierwszy krok. Chętnie poznamy Twoją sytuację.
Zainteresowany? Poznaj naszych specjalistów